Tento web používá cookies. Pokračováním v procházení webu souhlasíte s používáním cookies. Více zde.
 
 

HACCP - Systém analýzy rizik a stanovení kritických kontrolních bodů

HACCP je mezinárodně uznávaná metoda prevence kontaminace potravin chemickými, mikrobiologickými a fyzickými riziky.

Hazard Analysis Critical Control Point (HACCP) je mezinárodně uznávaný systém bezpečnosti potravin, který se zaměřuje na systémy potřebné k identifikaci a řízení potenciálních rizik potravinových rizik spojených se spotřebiteli. Týká se každé organizace přímo nebo nepřímo zapojené do potravinářského řetězce, jako jsou farmy, rybářství, mlékárny, zpracovatelé masa a poskytovatelé stravovacích služeb, jako jsou restaurace, nemocnice a stravovací služby.

HACCP je systém řízení rizik určený k identifikaci, hodnocení, vyhodnocování a kontrole rizik v celém procesu výroby potravin. Audity se zaměřují na rizika a možné příčiny ohrožení bezpečnosti potravin a využívají preventivní kontroly v kritických bodech. Kritické kontrolní body mohou zahrnovat dodavatelský řetězec, školení a dohled zaměstnanců, skladování, přípravu, manipulaci, vaření až po servírování. Specifikuje, jak by měl být každý bod proveden a pečlivě sledován. HACCP je mezinárodně uznáván jako nákladově nejefektivnější způsob kontroly nemocí přenášených potravinami a jako takový je schválen Smíšenou komisí FAO / WHO Codex Alimentarius.

Kompetentní a správně implementovaný program HACCP může snížit pravděpodobnost stížností zákazníků nebo nákladných stažení produktů z trhu a poskytnout vašim zákazníkům, veřejnosti a regulačním orgánům jistotu, že program bezpečnosti potravin je řádně spravován.

Globální iniciativa pro bezpečnost potravin (GFSI) a HACCP

Dnes, mnoho předních světových výrobců a prodejců používá systém HACCP jako základ pro své programy řízení bezpečnosti potravin a pro soulad s auditními programy Global Food Safety Initiative (GFSI). Systém je kritickým prvkem norem uznávaných GFSI, jako jsou SQF, FSSC 22000, GlobalGAP, IFS Food a BRC.

Intertek je zkušený a celosvětově uznávaný certifikační orgán pro bezpečnost potravin s kompletním souborem správné stravovací praxe (GCP) a dalšími důležitými standardy bezpečnosti a kvality potravin, jako jsou certifikace uznávané GFSI, a ISO 22000: 2018.

 

Více zdrojů a informací

 

 
Potřebujete se nás zeptat? +420 270 003 236
 

Potřebujete poradit, máte dotaz?

+420 270 003 236
+420 270 003 236
 

Audity a certifikace pro bezpečnost potravin